Severní Peru

Hory, pouště a dávné říše

Machu Picchu zná každý, kdo se o cestování aspoň trochu zajímá. Monumentální kamenné paláce Inků alespoň na fotografiích a v mnoha knihách dorazily i k nám. Ale Peru nejsou jen incké památky... Nejpozoruhodnější kapitoly jihoamerické historie se psaly na sever od Limy. Dodnes můžeme obdivovat kamenné podzemní labyrinty kultury Chavín, vybudované dávno před počátkem našeho letopočtu. Hliněné pyramidy, zlaté artefakty a skvostnou keramiku říše Moche. Tajemné sarkofágy v nepřístupných skalních stěnách oblasti Chachapoyas. A samozřejmě velebné  ledovcové masívy nejvyšších pohoří Peru: Cordillery Blanca a Huayhuash.

Itinerář cesty

1.–2. den: let Praha – Lima – Chiclayo. Nocleh v hostelu.
3. den: návštěva archeolog. lokalit Sipán, Lambayeque / Tú­cu­me; noční přejezd do Chachapoyas (bus cca 8 hod).
4. den: Chachapoyas – výlet k vodopádu Gocta (třetí nejvyšší na světě). Nocleh v hos­te­lu.
5. den: celodenní výlet za památkami kultury Chachapoyas: Karajía, Macro, Revash. Nocleh v hos­te­lu.

6. den: prohlídka metropole kultury Chachapoyas – kamenné město Kuélap. Přejezd do městečka Leymebamba. Odpočinek, nocleh v hos­te­lu.

7. den: prohlídka muzea v Leymebambě, krátký trek na Tajopampu (cca 4 hod). Nocleh ve stanu.
8. den: mauzolea La Petaca a Diablo Huasi, pokračování treku do městečka Pusac. Nocleh v hos­te­lu.
9. den: přejezd Celendín – Cajamarca (cca 7 hodin, minibus). Nocleh v hos­te­lu.
10. den: odpočinek, volno, prohlídka města, term. lázně, přejezd Trujillo (bus cca 6 hod). Nocleh v hos­te­lu.
11. den: památky v okolí Trujilla – Huaca del Dragon, Huaca del Sol / Luna, Chan Chan. Noční přejezd do Huarázu.
12. den: Huaráz – odpočink. den, aklimatizace, příprava na trek, příp. krátký výlet na Vilcashuaín (kamenné stavby kultury Huari). Nocleh v hos­te­lu.
13. den: celodenní výlet busem na archeologické naleziště Chavín de Huántar. Nocleh v hostelu.
14. den: celodenní výlet k lag. Llanganuco, příp. výstup k Laguně Churup. Nocleh v hos­te­lu.
15. den: přejezd minibusem do vesnice Llamac (3300 m), zahájení treku v Cordillera Huayhuash výstupem na hřeben Pampa Llamac (4300 m), pak mírně z kopce k prvnímu tábořišti u laguny Jahuacocha (4100 m).

16. den: kolem lagun Jahuacocha a Solte­ra­cocha (první výhledy na Yerupajá Grande) výstup do sedla Sambunya (4750 m), pak údolím do tábořiště Quartelhuaín (4105 m).
17. den: výstup do sedla Cacana Punta (4750 m) a vápencovým hřebenem do údolí (kolem termálních pramenů) k laguně Carhuacocha (4140 m, tábořiště).
18. den: variantně a) delší (a výhledově neskutečně krásnou) cestou přes sedlo pod Siulá Grande (4750 m, výhledy na různobarevné horské laguny a ledovce) nebo b) snazší cestou přes níže položené sedlo Carnicero (4600 m) do tábořiště Huayhuash (4330 m)
19. den: alternativně a) sportovní skupina: přes morény Trapecia (> 5000 m) do údolí Huanacpatay (4492 m, tábořiště), b) lehčí program: přes sedlo Portachuelo (4750 m) k laguně Viconga (4400 m).
20. den: variantně a) sportovní skupina: brzy ráno těžký výstup do sedla San Antonio (5050 m) s nejkrásnějším výhledem na centrální masiv pohoří a přes sedlo Cuyoc (5000 m) k laguně Viconga a dále s druhou skupinou, b) lehčí program: od laguny Viconga sestup údolím Pumarinri, pak výstup přes poslední sedlo San Cristobal (4150 m) a sestup do vesnice Cajatambo (3400 m).

21. den: časová rezerva.
22. den: brzy ráno odjezd minibusem do Limy (cca 8 hodin), odpočinek, nocleh v hostelu.
23. den: Lima, prohlídka centra, možnost návštěv muzeí.
24. den: odlet z Limy
25. den: návrat do Prahy

Aktualizace 3. srpna 2010: dnes se všichni účastníci této cesty vrátili v pořádku domů, program splněn na více než 100 %, řadu míst (např. v oblasti Chachapoyas, trek v Cordilleře Huayhuash) jsme navštívili jako první česká cestovní kancelář. Opravdu neobyčejná cesta pro neobyčejné cestovatele!



Kontakty

tel. +420 234 648 660
mobil: +420 737 773 937
email:

Fotografie

Titicaca – Isla del Sol

Incké tambo Winay Wayna

Salar de Uyuni

Cordillera Blanca – Huascarán

Titicaca – ostrov Taquile